Apple iPhone’a fiziksel klavye eklemeyi de düşünmüş

iPod’un ortaya çıkışının arkasındaki isimlerden bir tanesi olan Tony Fadell Apple’ın akıllı telefonunun ortaya çıkarılışındaki çalışmalarda bizzat bulunmuştu. 2008’in sonlarında Apple’dan ayrılan Fadell, The Verge sitesi tarafından gerçekleştirilen bir röportajda iPhone’un geliştirme çalışmaları sırasında yaşananları anlattı.

 

Fadell’in belirttiğine göre başlangıçta üç farklı iPhone prototipinin testi gerçekleştirilmiş. Bunlarına arasında fiziksel klavye barındıran bir model de bulunuyormuş. Fadell ise fiziksel klavye yerine sanal klavyeyi savunan grup içinde yer alıyormuş. Daha önce çıkan dedikoduları ve bilgi sızıntılarını da düşündüğümüzde Apple’ın bir yandan çoklu dokunma destekli bir cihaz üzerinde çalıştığı, diğer yandan da Motorola ROKR gibi iPod ve telefon özelliklerini bir arada bulunduran cihaz üzerinde kafa yorduğu anlaşılıyor. Aslında çoklu dokunmatik ekranlı iPhone projesi başlangıçta bir tablet projesi olarak düşünülmüştü, ancak Steve Jobs’un da rehberliğinde 2007’nin ocak ayında tanıtılan ve haziranında piyasaya sürülen iPhone ortaya çıkmıştı.

 

Bu arada Tony Fadell sanal klavye tarafında bulunurken, yine o zamanlar Apple’da bulunan Jon Rubinstein da iPhone’da donanım tabanlı bir klavyenin bulunmasını savunuyormuş. Anlaşılan Rubinstein ve Jobs iPhone’un klavyesiyle ilgili stratejisinde anlaşamadı. Belki de bu durum Rubinstein’ın Apple’dan ayrılmasına neden olmuş etkenlerden birisi arasında yer alıyordu. Apple’dan sonra Palm’a geçen ve burada webOS tabanlı Palm Pre’yi piyasaya süren Jon Rubinstein, Apple’da hayata geçiremediği fiziksel klavye ve dokunmatik ekranlı telefon vizyonunu burada gerçekleştirmiş oldu. Ancak şu anki duruma bakıldığında O’nun vizyonunun başarıya ulaşmadığını görüyoruz.