ETSI nano-SIM formatını belirledi, gömülü SIM kartlar için standart çalışmalarına başladı

Gelecekte kullanacağımız cep telefonlarında, akıllı telefonlarda, tabletlerde veya SIM kartlı diğer cihazlarda yer alacak SIM kartın hangi standartlarda tasarlanacağını belirlemek için yola çıkan Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Enstitüsü (ETSI) standart için teklifler toplamıştı. Bir yanda Apple’ın önerdiği, SIM kart tepsisiyle kullanımı temel alan teklif, diğer yanda da Nokia, Motorola ve RIM üçlüsünün bir komisyon çalışması doğrultusunda hazırladığı teklif bulunuyordu.

 

Geride kalan aylarda her iki kamp arasında oldukça büyük çekişmeler yaşandı. Özellikle Motorola, Nokia ve RIM cephesinden Apple’ın önerdiği standardın kullanımının verimli olmadığı şeklinde eleştiriler yapıldı. ETSI oylamayı normalde yapması gereken tarihten daha ileri bir tarihe erteledi. Ertelemenin yapıldığı tarihten geçen cuma gününe kadar geçen sürede Motorola ve RIM’den nano-SIM kart tekliflerinde birtakım düzenlemeler görüldü. Yapılan bu düzenlemeler neticesinde oluşturulan taslak nano-SIM kartın boyutları Apple’ın teklif ettiğininkine indirgenmişti. Sadece iterek sokma ve iterek çıkarma mekanizmasını mümkün kılan ufak bir çentik içeriyordu.

 

Tüm bu ateşli tartışmaların ve eleştirilen ışığında geçen cuma gününe gerildi. Japonya’nın Osaka şehrindeki Akıllı Kart Platform Teknik Komitesi toplantısında bir araya gelen ETSI üyeleri teklifler üzerinde oylama yaptı ve 4FF olarak adlandırılan yeni nano-SIM standardını belirledi. Başlangıçta hangi şirketin teklifinin kabul gördüğü tam olarak anlaşılmadı, çünkü her iki tarafın önerdiği formatlar birbiriyle aynı boyuttaydı. Ancak daha sonra çıkan haberler Apple’ın tasarımının seçildiğini gösterdi.

 

Apple’ın önerdiği nano-SIM taslağı (Görsel: The Verge)

ETSI’den yapılan açıklamaya göre, dördüncü biçim (4FF) yeni kart tasarımı mevcut SIM kartlara göre yüzde 40 daha küçük boyutlara sahip. 12.3 mm. genişlik, 8.8 mm. yükseklik ve 0.67 mm. kalınlığa sahip olan bu final tasarım doğrultusunda üretilecek nano-SIM kartlar mevcut SIM kart tasarımlarıyla geriye dönük uyumluluğa sahip olacak, şu anda kullanılan kartların sunduğu işlevselliği sunmaya devam edecek.

 

nano-SIM kart için standardı belirleyen ETSI, gömülü SIM kartlar için de standart belirlemek üzere harekete geçti. Gömülü SIM kartların uzunca bir süredir Apple’ın gündeminde olduğu, mobil operatörün SIM kartı telefonlara doğrudan entegre edip mobil operatör aktivasyonunun daha sonra yapılması için planlar hazırladığı söyleniyordu. SIM kartlarda nano-SIM’lerden sonraki durak veya onunla birlikte yaşayacak başka bir tür olarak nitelendirebileceğimiz gömülü SIM kartlar sadece akıllı telefon ve tabletlerde değil, hücresel şebekelerle bağlantı kuran diğer makinelerde de yer alabilir. M2M terimini şu sıralar sık sık duymaya başladık. Makineler arasında haberleşme olarak nitelendirebileceğimiz bu teknoloji makinelere veya elektronik aletlere gömülecek SIM kartlarla çok daha verimli hâle getirilebilir.

 

ETSI gömülü SIM kart standardı için de taslak çalışmalarına çoktan başladı. ETSI, cihazların entegre SIM kart yapılarına uzaktan ve güvenli bir şekilde erişip mobil şebeke aboneliklerinin yönetilmesi veya değiştirilmesi için kullanılacak standart ve yöntemleri belirleyecek. Hazırlanan taslakta aboneliklerin doğrudan mobil şebeke üzerinden özel bir ayarlama profilinin kullanımıyla veya LAN, WLAN, Bluetooth veya USB gibi diğer bağlantı yollarıyla aktifleştirilmesi öngörülüyor.