Google Android 4.1 Jelly Bean sürümünü tanıttı

Google, bugün San Francisco’da Moscone West binasında başlayan Google I/O 2012 yazılımcı konferansının açılış toplantısında Android’in yeni büyük sürümü Android 4.1 Jelly Bean’i duyurdu. Google, Jelly Bean ile dünyanın en popüler platformunu daha iyi hâle getirdiğini dile getiriyor. Android 4.1 Jelly Bean’in şimdiye kadarki en hızlı ve düzgün Android deneyimini sunduğunu dile getiren şirket Jelly Bean ile Android 4.0’ın basitliği ve görsel güzelliğini daha da geliştirmeye devam ediyor, bir yandan da Android üzerinde yeni Google arama deneyimleri sunuyor.

 

Android cihazlarının negatif yönlerinden biri olan nispeten ağır arayüz geçiş ve animasyonlarıyla dokunmatik ekran tepkiselliğine Project Butter adı verilen özel bir çatıyla çözüm bulunacak. Böylelikle Android 4.1 Jelly Bean ile çalışan telefonlarda daha hızlı, akıcı ve pürüzsüz bir kullanıcı arayüzü deneyimi sunulacak. Ana ekranlar arasında ilerleme ve uygulamalar arasında geçiş kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilecek. Android Jelly Bean, kullanıcı ekrana dokunduğunda cihazın CPU’sunu anlık olarak harekete geçirecek, gerekmediği durumlarda durdurarak pilden tasarruf sağlayacak.

 

Jelly Bean ile birlikte bildirimler alanında da düzenlemeler yapılıyor. Bundan böyle üstteki bildirim çubuğunu kaydırılarak açıldığında ortaya çıkan bildirim ekranı üzerinden çeşitli hamleleri gerçekleştirmek mümkün olacak. Gecikilmiş bir randevu için katılımcılara e-posta iletisi göndermek, cevapsız çağrı bırakan kişileri aramak gibi işlevler hızlı bir şekilde yapılacak. Üstelik bu alanda sunulan işlevler daha da genişletilebilir, daha da derine inilebilir durumda.

 

Jelly Bean ana ekran üzerinde de bazı yenilikler getiriyor. Yeni bir bileşen ekrana eklendiğinde ekranda hâli hazırda bulunan diğer kısayol ve bileşenler yeni gelene yer açmak amacıyla otomatik olarak hareket edecek. Eğer bileşenler çok büyükse, ekrana sığmak için otomatik olarak boyut değiştirecek. Android 4.0 ile geliştirilmiş olan kamera uygulaması Jelly Bean ile çekilmiş fotoğrafları görüntüleme anlamında yenilikler kazanacak. Beğenilmeyen çekimleri basit bir parmak hareketiyle silmek, beğenilen fotoğrafları hızlı bir şekilde paylaşmak artık mümkün olacak.

 

Android 4.1 Jelly Bean ile birlikte Android’in sözlükleri daha doğru ve ilgili karşılıklar bulur hâle getirildi. Jelly Bean’deki dil modeli zamanla daha da iyileşen ve kullanıcıya uyum sağlayan bir yapıya sahip. Klavye bir sonra hangi kelimenin geleceğini daha kullanıcı yazmadan tahmin edecek kadar akıllı hâle geliyor. Ayrıca artık kullanıcılar internete bağlı olmasalar bile dikte özelliğini kullanabilecek. Dikte özelliği şu an için sadece Amerikan İngilizcesi için sunulacak.

 

Jelly Bean sayesinde görme yetisini kaybetmiş kullanıcılar “Gesture Mode” özelliği sayesinde kullanıcı arayüzü içinde dokunma ve hareketlerle gezinebilecek, buna ek olarak kullanıcı arayüzü üzerindeki bileşenler için sesli karşılık alacak. Android Beam işlevi de Jelly Bean’de biraz daha basitleştirildi, kullanıcılar tek bir tıklatmayla kontak bilgileri, web sayfaları, YouTube videoları, yol tarifleri ve uygulamalara ek olarak fotoğraf ve videoları da paylaşabilecek.

 

Google Now adı verilen yeni özellik ise Android cihazları üzerindeki Google deneyimini daha da artırmayı hedefliyor. Jelly Bean üzerinde sunulan arama uygulaması yepyeni bir görünümle sunuluyor, daha hızlı çalışıyor ve sesle arama işlevinde de verimliliği artıyor. Jelly Bean’de Knowledge Graph’in nimetlerinden yararlanılarak daha yoğun bir arama deneyimi sunulmakta. Sorulan cevaplara sorular daha hızlı alınıyor, arama sonuçları içinde daha kolay bir şekilde geziliyor. Bu arada kullanıcı arayüzü de büyük değişikliklere uğramış. Sesle arama desteği yine sunulmakta, ancak karşılıklar çok daha zengin unsurlar içeriyor. Üstelik Google Now doğru bilgiyi doğru yerde ve doğru zamanda getirmek gibi bir iddia da barındırıyor. Bu özellik sayesinde güne başlamadan önce hava durumunu öğrenecek, iş için evden ayrılmadan önce trafik durumunu görmek, metro için peronda beklerken bir sonraki trenin vaktini görmek benzeri yararlı bilgileri uygun yerde ve zamanda erişmek mümkün olacak. Bu gibi bilgiler kart tabanlı bir arayüzde sunulacak, böylelikle göze de hitap etmiş olacak.

 

Google 4.1 Android Jelly Bean gelecek ayın ortalarında Galaxy Nexus, Motorola Xoom ve Nexus S için yayınlanacak. Yeni sürüme özel SDK ise bugün itibariyle yazılım geliştiricilerine sunuluyor.