Google’ın Nexus tableti geliyor mu?

Apple’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve iOS 6’yı tanıttığı WWDC geride kaldı. Şimdi gözler Google’ın yazılımcı etkinliğine çevrildi. Google I/O olarak adlandırılan bu etkinlik geçen yıllarda genellikle mayıs ayında düzenlenirdi, ancak Google bu yıl bir değişiklik yaptı ve etkinliği haziran sonunda, 27-29 Haziran tarihleri arasında düzenlemeye karar verdi. Bu şekilde hem Google hem de I/O katılımcısı yazılımcılar Apple’ın elinde ne gibi yeniliklerin bulunduğundan haberdar şekilde bu etkinlikte bulunuyor olacak.

 

Google’ın da I/O etkinliğinde gelecek nesil Android sürümü Jelly Bean ile ilgili yenilikleri açıklaması bekleniyor. Yenilikleri yazılımcılarla paylaşacak olan Google bundan sonra Jelly Bean’i onların da katkılarıyla geliştirmeye devam edecek ve yine büyük ihtimalle önümüzdeki sonbaharda bu yeni sürümün çıkışını yepyeni bir Nexus telefon ile birlikte göreceğiz. Tabii, yepyeni bir Nexus telefonun öncesinde yepyeni bir Nexus tablet görmemiz olasılık dahilinde bulunuyor.

 

Google’ın yönetim kurulu üyesi ve eski CEO’su Eric Schmidt geçen yılın sonlarına doğru verdiği bir demeçte Nexus markalı bir tabletin olasılık dahilinde olduğunu ve önümüzdeki 6 ay içinde gelebileceğini söylemişti. Eric Schmidt’in fitili ateşlemesinin ardından düzenli bir şekilde muhtemel bir Google Nexus tabletiyle ilgili haberleri okumaya başladık. Bunlara göre Google, Nexus tabletin üretiminde kendine iş ortağı olarak ASUS’u seçti. Yani, muhtemel bir Google tabletinin üreticisi ASUS olacak.

 

Google’ın Galaxy Nexus ve Nexus S gibi cihazlarını üreten Samsung aynı zamanda bir tablet üreticisi. Samsung Galaxy Tab serisi tabletler göze çarpan Android tabletler arasında bulunuyor. Ancak Google, Samsung gibi uzun soluklu ve tablet konusunda da tecrübe sahibi olan şirketin yerine ASUS’u tercih etmesinin sebebini iyi düşünmek gerek. Doğrusunu söylemek gerekirse, inovatif tabletler konusunda ASUS’un karnesinde daha fazla artı puanın olduğunu söylesek herhâlde yanlış konuşmuş olmayız. ASUS Transformer serisiyle tablet ve netbook’u bir arada buluşturan ve farklı beğenilere hitap eden bir ürün ailesi oluşturdu. Bunun yanı sıra NVIDIA’nın dört çekirdekli Tegra 3 işlemcisini herkesten önce ürünlere ilk uygulayan şirket oldu. 7 inç’lik Eee Pad MeMo’nun da ilginç bir ürün olduğu söylenebilir.

 

Google’ın Nexus tabletinin de ASUS’un Eee Pad MeMo ürününü temel aldığı söyleniyor. Bu durumda Google Nexus tablet büyük ihtimalle 7 inç’lik bir ekran büyüklüğüne sahip olacak. 7 inç’lik bir tablet bazıları tarafından gerçek bir tablet deneyimini sunmadığı şeklinde değerlendirilebilir. Ancak Amazon’un 7 inç’lik ekrana sahip olan Kindle Fire tabletiyle birlikte özellikle ABD’de elde ettiği büyük başarı diğer tablet üreticilerinin, özellikle de Apple dışındakilerin dikkatini çekmiş olmalı. Aslına bakarsanız, Amazon Kindle Fire’ın kerametinin boyutundan çok tüketicilere sunduğu zengin içerik desteğinde olduğunu düşünüyoruz, ancak 7 inç’lik tabletler ana segmentlerden bir tanesi ve Apple’ın henüz giriş yapmadığı bir alan olarak dikkat çekiyor. 7 inç’e yakın bir ekrana sahip olduğu ve yakın gelecekte çıkacağı iddia edilen iPad mini’nin muhtemel çıkışının öncesinde bu segmente kök salıp biraz büyümeyi başaran şirket önemli bir avantaj sağlayabilir.

 

Google’ın Nexus tabletinin Jelly Bean ile çalışacağı söyleniyordu, ancak o ihtimal biraz düşük gibi. Çünkü Nexus tabletin gelecek ay piyasaya çıkacağı iddia ediliyor, henüz hazır olmamış bir işletim sistemiyle çıkması mümkün değil. Muhtemelen Ice Cream Sandwich ile belki Android 4.1 gibi güncel bir sürümle bu tabletin çıktığını görebiliriz. Muhtemel bir Google Nexus tabletin ne gibi yenilikçi özelliklerle birlikte geleceğiniyse haziranın 27’si geldiğinde görme fırsatı bulacağız.

 

Bu arada Google I/O’da Google’ın Apple’ın Siri’sine rakip olarak hazırladığı yeni sesli asistan uygulamasını görebiliriz. Google’ın bu özellik için aylardır çalıştığı ve hatta bazı şirketleri bu proje için satın aldığı söyleniyordu. Assistant olarak adlandırılacağı söylenen bu servisin gelmesi durumunda tüm Android cihaz üreticileri ondan yararlanır mı, bunu sorgulamak gerek. Örneğin S Voice gibi hâli hazırda kendi sesli asistan servisini Galaxy S III’te kullanıma sunan Samsung kendi servisini bırakıp Assistant’ı kullanır mı veya aynı anda iki servise yer verir mi? Bunu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.