HTML5 tabanlı mobil uygulama geliştiren yazılımcıların karşılaştığı zorluklar neler?

Londra’da düzenlenen Open Mobile Summit 2012 etkinliğinde buluşan yazılım geliştiricileri HTML5 tabanlı web uygulamaları geliştirirken karşılaştıkları zorlukları özetledi. Mobile World Live‘ın panelden derlediği görüşlere göre tarayıcılar arasındaki bölünme, bulunabilir olma ve geliştirme maliyetleri potansiyel zorluklar olarak öne çıkıyor.

 

YouTube mobil sorumlusu Andrey Doronichev etkinlik kapsamındaki bir panelde konuştu. HTML5 teknolojisini ilk kez geliştirirken ekibinin karşılaştığı bir problemin mobil tarayıcıların başa çıkması gerekenden farklı olduğuna dikkat çekerek, tarayıcılar arasındaki bölünmenin bir problem olduğuna dair gözlem yaptı. iPhone 3G için yaptıkları HTML5 uygulamasının iyi bir şekilde çalıştığını ve olumlu eleştiriler aldığını hatırlatan Doronichev daha sonra ise YouTube mobil ekibinin bir sonraki iPhone modelinde çalışan Apple Safari tarayıcısında bu HTML5 tabanlı web uygulamasının düzgün bir şekilde çalışmadığını fark ettiğini kaydetti.

 

New York Times CIO’su Marc Frons da tarayıcılar arasındaki bölünmenin bir problem olduğu görüşüne katıldı ve ekibinin de bundan muzdarip olduğuna dikkat çekti. Ancak bununla başa çıkmayı öğrendiklerini de dile getirdi. Tek bir seferde yazıp her yere uygun hâle getirecek şekilde hata ayıklama yoluna gittiklerine dikkat çekti.

 

Panelde tekrar söz alan Doronichev YouTube’un sorunların üstesinden gelmek için nihayet internet tarayıcı geliştiricileriyle işbirliği yapmaya karar verdiğini belirtti. Tarayıcı üreticileriyle yaptıkları işbirliğinin HTML5 platformlarını hayata geçirme konusunda kilit önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

 

YouTube yöneticisi uygulamaların bulunabilirliğinin de HTML5 uygulamaları için bir mücadele olduğunun altını çizdi. Bu uygulamaların geleneksel uygulama mağazası ortamının dışında olduğuna dikkat çeken Doronichev bu nedenle insanların uygulamaların nerede olduklarını bilemediklerini kaydetti. “İnsanların HTML5 uygulamalarını elde edecekleri tek bir yer yok.” dedi Doronichev. Pazarlama kampanyaları ve medyada çıkan haberlere rağmen YouTube’un HTML5 uygulamasonın beklenenden daha uzun sürede önemli bir indirme rakamı elde ettiğine ve gelir getirmeye başladığına da vurgu yaptı. Ne de olsa, insanlar bu uygulamanın varlığından geç haberdar olmaktaydı.

 

FT.com yönetici direktörü Rob Grimshaw da şirketinin 1.3 milyon müşteriyi iOS uygulamasından HTML5 versiyonuna geçirme işlemi sırasında bulunabilirlik açısından endişeler taşıdığını itiraf etti. Bunu aşmak için kullanıcı deneyimini dikkatli bir şekilde düşünmeleri gerektiğini dile getiren Grimshaw şirketin kullanıcıları yeni bir uygulamanın varlığı konusunda basit bir şekilde bilgilendirdiği ve onlara indirebilecekleri veya kullanabilecekleri yeri de sağladığını kaydetti. Şu anda iOS kullanıcılarının yüzde 90’dan fazlasının web uygulamasına kaydığına dikkat çekti. Grimshaw web’in bazı açılardan uygulalamaları keşfetme konusunda uygulama mağazalarından daha iyi iş çıkardığını, çünkü ortada çok daha verimli bir arama teknolojisinin bulunduğunu dile getirdi.

 

Disney’in yazılım iştiraki Rocket Pack’in kurucusu ve CEO’su Jiri Kupiainen de web tabanlı uygulamaların doğaları gereği uygulama mağazalarındakilerden daha kolay bulunduğuna vurgu yaptı. HTML5 ile birlikte olasılıklar açısından ellerinin bir hayli zenginleştiğini de belirtti.

 

Panelde tartışılan en son konu HTML5 ile geliştirme çalışmaları yapan yazılımcıların nispeten yüksek maliyetleri ve azlığıyla ilgiliydi. New York Times’tan Marc Frons yazılımcıların gerçekten giderek daha pahalı hâle geldiğinin altını çizdi. FT.com’dan Grimshaw da HTML5’in nispeten yeni bir geliştirme alanı olması nedeniyle maliyetlerin yüksek olduğuna katıldı, ancak bunun zamanla değişeceğine inandığını belirtti.