Ice Cream Sandwich’in payı artmaya başladı

Google, Ice Cream Sandwich adını taşıyan Android 4.0’ı geçen ekim ayında duyurmuştu. Samsung ile birlikte geliştirilen Galaxy Nexus bu işletim sistemi sürümünün piyasaya çıkmasını sağlayan ilk cihaz oldu. Galaxy Nexus uzunca bir süre Ice Cream Sandwich yüklü tek cihaz olarak piyasada kaldı. Tabii, ASUS’un Transformer Prime tabletinin piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra Ice Cream Sandwich güncellemesini aldığını unutmayalım. Yani, Galaxy Nexus o kadar da yalnız sayılmazdı.

 

Yine de, piyasada uzunca bir süre Ice Cream Sandwich yüklü fazla cihaz göremedik. Bu zaman zarfı genellikle Ice Cream Sandwich güncellemesinin mevcut cihazlara geleceğine dair sözler ve duyurusu yapılan ve çok yakında piyasaya çıkacağı sözü verilen Ice Cream Sandwich yüklü akıllı telefon ve tabletlerle dolu şekilde geçti. Bu durum bir önceki ana akıllı telefon sürümü olan Gingerbread’in Android cihazları genelinde en baskın sürüm olarak kalmasını sağladı.

 

Google, her ay Android cihazlarının dağılımına yönelik bilgileri Android Geliştircileri sitesi üzerinden yayınlıyor. Söz konusu veriler Google Play Store’a geride kalan 14 günlük periyot içinde erişen cihazlara göre belirleniyor. Yani, içinde Google uygulamaları veya mağazası bulunmayan Kindle Fire ve diğer gayri resmi Android cihazları Google’ın kapsamının dışında. Yine de, bu verilerin sektörün durumunu görmek açısından önem taşıdığı bir gerçek. Mart ayı sonundaki rakamlara baktığımızda Ice Cream Sandwich’in payı sadece yüzde 2-2.5 seviyesindeydi. Buna karşılık Gingerbread yaklaşık yüzde 62’lik bir dağılım payına sahipti. Honeycomb yine çok az bir yüzdeye sahipken, Froyo’nun da hâla dikkate değer bir oran elde ettiği de dikkat çekiyordu.

 

Yeni açıklanan nisan rakamları özellikle Ice Cream Sandwich tarafında kıpırdanma olduğunu gösteriyor. Android 4.0 ve Android 4.0.3 sürümleri aynı çatı altında değerlendirildiğinde Ice Cream Sandwich’in payı yüzde 4.9’a ulaşıyor. Anlayacağınız üzere ortada yüzde 100’e yakın bir artış var. HTC’nin MWC 2012’de duyurduğu Android 4.0.3 yüklü One X, One S ve One V’nin dünya çapında piyasaya çıkmaya başlaması, Samsung Galaxy S II’nin Ice Cream Sandwich güncellemesini alması, Sony Ericsson Xperia arc S, neo V ve ray cihazlarına da yeni Android güncellemesinin gönderilmeye başlanması nisan ayında gerçekleşen Ice Cream Sandwich artışının nedenleri arasında sıralanabilir. Gingerbread tarafında da ufak bir artış söz konusu, payı toplamda yüzde 64’ün biraz üzerine çıkmış. Burada da gelişmekte olan pazarlarda piyasaya sürülmüş olan Gingerbread tabanlı cihazların payı olduğunu söyleyebiliriz. Ne de olsa bu cihazlar donanım bileşenleri açısından düşük olsalar da Gingerbread yüklü şekilde piyasaya sürülüyor. Android 2.2 Froyo cihazları da dağılımda yüzde 21’lik payla yer tutmaya devam ediyor.

 

2012’nin ikinci çeyreğiyle birlikte mevcut Gingerbread cihazlarının daha da fazlasının Ice Cream Sandwich güncellemesini alması bekleniyor. Bununla birlikte yine piyasaya çıkması beklenen ve doğrudan Ice Cream Sandwich ile yüklü gelecek akıllı telefon ve tabletler de yolda. Tüm bunlar Ice Cream Sandwich’in önümüzdeki aylarda yaygınlığını daha da artıracağını işaret ediyor.