IDC küresel tablet satış tahminlerini güncelledi, 2016 yılında 222 milyon satış bekliyor

IDC (Uluslararası Veri Kurumu) 2012’nin ikinci yarısı için beklenen yüksek talep karşısında medya tabletleri için beklentisini yukarı çekti. Kurum bu yıl içinde küresel pazarda 107.4 milyon medya tabletinin satılmasını planlıyor. Daha önceki tahmin 106.1 milyon olarak belirlenmişti. IDC 2013 tahminini de 137.4 milyondan 142.8 milyona yükseltti. Kurumun tahminlerine göre 2016 yılında küresel medya tablet satışları 222.1 milyon birim ürüne ulaşmış olacak.

 

IDC’de Mobil Bağlantılı Cihazlar departmanında araştırma direktörü olarak görev yapan Tom Mainelli özellikle kurumsal taraftan gelecek talebe dikkat çekti, ayrıca medya tabletlerine olan talebin canlı kalacağını kaydetti. Büyük oyuncuların yeni ürünler çıkarması, bu ürünlerin özellikle genel kullanıcı kitlesine hitap eden, makul fiyat aralığında olması tahmin ediliyor. Microsoft’un bu yıl sonunda çıkaracağı Windows 8 ile yüklü gelecek tabletlerle birlikte bu yılın sonuna kadar tablet segmentinde ivme daha da artabilir.

 

IDC 2012 yılı için toplam tablet satış miktarını artırırken, iOS ve Android tabletleriyle ilgili tahminlerini de güncellemeyi ihmal etmedi. IDC iOS’in pazar payının yıl sonunda, 2011’de kaydedilen yüzde 58.2’den yüzde 62.5’e çıkmasını bekliyor. Android tarafında ise yüzde 38.7’den yüzde 36.5’e düşüşü öngörüyor. IDC’nin tahminlerinde üçüncü sırayı BlackBerry alıyor, RIM’in tabletinin pazar payının da yüzde 1.7’den yüzde 1’e gerilemesi bekleniyor.

 

Piyasaya çıkacak Android tablet sayısının artmasıyla birlikte Apple’ın pazar payının kademeli olarak düşmesi bekleniyordu. Düşüşü görüyorduk, ancak IDC’nin rakamlarına bakılırsa yıl sonuna gelindiğinde iPad’in pazar payı bir önceki yıla göre artış göstermiş olacak, üstelik pazarın da büyümesine rağmen. Tom Mainelli bu durumu yeni iPad’in kazandığı Retina ekran ve 4G yetenekleriyle birlikte daha çekici bir ürün hâline gelmesiyle açıklıyor. Öte yandan Apple’ın iPad 2’yi düşük fiyatlı tablet seçeneği olarak pazarda tutması da iPad’in pazar payını yükseltecek etkenlerden biri olarak görülüyor. 7 inç’lik iPad dedikoduları uzunca süredir yapılıyor. Eğer bu dedikodular gerçeğe dönüşürse Apple’ın tabletlerinin pazar payı daha da artabilir.