iOS 6 Tanıtıldı

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’in gelecek nesil versiyonu geçen yıl olduğu gibi yine WWDC’de açıklandı. iOS 6 ile birlikte Apple’ın mobil cihazlarında sunduğu deneyim daha üst seviyelere taşınacak. 200’den fazla yeni özellik iOS 6 ile birlikte kullanıcılarla buluşacak. iOS 6’nın başlıca özelliklerine bu yazıda göz atacağız.

 

Haritalar

 

WWDC 2012 öncesinde Apple’ın iPhone çıktığından beri kullanılmakta olan ve Google tarafından sağlanan Haritalar uygulamasını bırakıp bunun yerine kendi geliştirdiği yepyeni bir Haritalar uygulamasını sunacağı söyleniyordu. Beklentiler doğru çıktı, Apple yenilenmiş Haritalar uygulamasını tanıttı.

 

Haritalar uygulamasında harita unsurları vektör tabanlı, bu sayede grafikler ve yazılar mükemmel bir şekilde detaylandırılabiliyor. Harita üzerinde kaydırarak gezinme de pürüzsüz bir şekilde yapılıyor. Bir bölgeyi görmek için cihazı eğmek veya çevirmek yeterli. Haritalar uygulaması tüm cadde veya yerlerin adlarını saklı tutma yeteneğine sahip. Harita verileri yol yardım desteği ve gerçek zamanlı trafik durum güncellemeleriyle de destekleniyor. Öte yandan Flyover olarak adlandırılan özellik kapsamında belirli şehirlerde üç boyutlu modellemelerle bezenmiş havadan görüntüler de sunuluyor.

 

Siri

 

iOS 6 ile birlikte Siri’nin anladığı dil sayısı daha da artırılıyor, ne yazık ki hâla Türkçe dil desteği gelmiyor. Bunun yanı sıra Siri artık iPad üzerinde de düzgün şekilde çalışacak. Dil desteği ve yaygınlığın genişletilmesinin yanı sıra sesli komutlarla alınacak bilgi kapsamı genişletildi. Çeşitli içerik ortaklarıyla işbirliğine giden Apple maç skorları, şehirlerdeki en iyi restoran bilgileri, rezervasyon yapma gibi işlevleri de Siri’ye yüklemiş. Siri’nin bir başka yeniliği de uygulamaları açmaya olanak sağlayacak olması. “Launch Flight Tracker” ve “Open Where’s My Water” gibi komutlarla uygulamaları başlatmak mümkün olacak. Siri Facebook güncellemeleri veya tweet hazırlama işlerinde de iOS 6’dan sonra yardımcı olacak.

 

Facebook

 

iOS 5 ile birlikte Twitter desteği gelmişti. iOS 6 ile birlikte bir başka sosyal ağ, Facebook iOS’e entegre edildi. Dünyanın en büyük sosyal ağının iOS’e gelmesiyle birlikte kullanıcıların Facebook’ta paylaşımda bulunması için illâ ki Facebook iOS uygulamasını kullanması gerekmeyecek. Kamera veya Fotoğraf uygulamaları üzerinden Facebook’a doğrudan fotoğraf yüklemek, konum bilgilerini Haritalar uygulaması üzerinden paylaşmak mümkün olacak. Game Center üzerinden oyun başarılarını paylaşma, Siri ile durum güncellemesi yazdırma gibi işlevleri de unutmayalım.

 

Facebook entegrasyonunu yapmak isteyen iOS 6 kullanıcılarının yapması gereken Facebook bilgilerini bir kereye mahsus Ayarlar bölümündeki ilgili yere girmek olacak. Bunun ardından Facebook etkinlikleri iOS’teki Takvim uygulamasına işlenecek, Facebook’taki arkadaşların bilgileri Adres Defteri’yle eş zamanlanır olacak. Onlar Facebook üzerindeki iletişim bilgilerini değiştirdiğinde kişinin cihazındaki kayıtlar da güncellenmiş olacak.

 

Paylaşımlı Fotoğraf Yayınları

 

iCloud ile birlikte sunulmuş olan Fotoğraf Yayını artık fotoğrafların seçilen kişilerle paylaşılmasına izin verecek. Fotoğraf uygulamasından paylaşılacak fotoğrafları seçmek, Paylaş butonuna tıklatmak, sonrasında paylaşılacak kişileri belirlemek gibi kolay adımlarla fotoğraf paylaşımı gerçekleştirmek mümkün olacak. Bir iOS cihazı veya Mountain Lion ile çalışan Mac kullanan iCloud kullanıcıları paylaşılan fotoğrafları Fotoğraflar veya iPhoto uygulamaları üzerinden görüntüleyebilecek. Paylaşılan fotoğraf yayınları Apple TV üzerinden de gezilebilecek.

&nbsp

Eğer paylaşım yapılan kişide bir Apple cihazı yoksa, bu kişiler fotoğraflarını web üzerinde görüntüleme fırsatına sahip olacak. Her bir fotoğrafı beğenme, onlara yorum bırakma da mümkün kılınmış. Paylaşılan fotoğrafların güzel yanı iCloud depolama alanından düşülüyor olmaması. Yani iCloud Fotoğraf Yayını en son 1000 fotoğrafınızı olduğu gibi depolamaya devam edecek. Paylaşım işlemi Wi-Fi ve hücresel şebekeler üzerinden yapılabilecek.

 

Passbook

 

iOS 6 ile birlikte gelecek yenilikler arasında bulunan Passbook iPhone kullancıılarının uçak biniş kartları, sinema biletleri, indirim kuponları, sadakat karları ve bunun gibi bilgileri tek bir yerde toplamak için hazırlanmış özel bir uygulama. Passbook sayesinde kullanıcıların uçağa binmek, sinemada yerine oturmak veya kahve almak için iPhone veya iPod touch’ını okutması yeterli olacak. Süresi bitmek üzere olan kuponların bildirimi, konserdeki koltuk yerlerinin gösterimi gibi unsurlar da bu uygulamada yer alıyor. Passbook altında saklanan bilet, kart veya diğer elemanlara kilit ekranı üzerinden kolayca ulaşmak da mümkün kılınacak. Bu arada Passbook kullanıcıyı yanlış uçağa binmesi gibi bir ihtimal oluşması durumunda uyaran bir özelliğe bile sahip.

 

FaceTime

 

FaceTime şimdiye kadar sadece Wi-Fi şebekeleri üzerinden kullanılabiliyordu. Artık hücresel şebekeler de kapsam dahiline alındı. Yani kullanıcılar FaceTime ile her nerede olursa olsunlar görüntülü görüşme yapabilecek. Bunun yanı sıra iPad üzerinden de cep telefonu numarası aracılığıyla FaceTime çağrısı yapma veya kabul etme mümkün kılınıyor.

 

Telefon

 

iOS 6 ile birlikte iPhone’un telefon özelliklerine de yenileri ekleniyor. Artık kullanıcılar gelen bir çağrıyı reddederken yazılı mesaj gönderme veya geri aramak için anımsatıcı kurma gibi imkanlara sahip olacak. Bir çağrıya cevap veremeyecek kadar meşgul olunan bir durumda Rahatsız Etme özelliğini etkinleştirmek ve hiçbir çağrıyla bölünmemek de imkan dahilinde bulunacak. Rahatsız Etme özelliği belirli bir zaman aralığı için programlanabilir olacak. Bununla birlikte filtreleme özelliği sayesinde bir aile yakınından veya patron gibi önemli kişilerden gelen çağrıların Rahatsız Etme özelliği açıkken bile alınması sağlanabilecek.

 

Mail

 

iOS’in en eski uygulamaları arasında yer alan Mail, iOS 6 ile birlikte daha düzenli bir kullanıcı arayüzüne kavuşuyor, gelen iletileri okumak veya yeni ileti yazmak daha kolay hâle geliyor. Kullanıcılar, oluşturacakları VIP listeleri sayesinde önemli kişilerden gelen iletileri daha rahat takip edebilecek, herhangi bir iletiyi kaçırma derdi son bulacak. VIP listesi kullanıcılar tarafından ayarlanabilecek. E-posta iletilerine yeni fotoğraflar veya videolar eklemek, e-posta kutularına gelen iletileri aşağı doğru sürükleme hareketiyle tazelemek de Mail uygulamasının yenilikleri arasında bulunacak.

 

Safari

 

iOS 6 ile birlikte iPhone, iPad ve iPod touch’ın web’de gezinme deneyimi daha da artacak. iCloud Tabs özelliği sayesinde aynı iCloud hesabı altında bulunan cihazların bir tanesinde açık olan sekmeler diğerleriyle eş zamanlanır olacak. Böylelikle bir cihaz üzerinden gezinmeye başlayan kullanıcı web’de gezinme keyfine diğer cihazdan kaldığı yerden devam edebilecek.

 

Safari artık Okuma Listesine web sayfalarını da kaydediyor, böylelikle internete bağlı olmazken bile kaydedilmiş web sayfalarında gezinmek mümkün oluyor. eBay, Craiglist, vb. sitelerde form doldururken bir fotoğraf veya video eklenmek istendiğinde ise Safari’den çıkmadan bu işlem gerçekleştirilebilecek. Web sitelerini tam ekranda görüntülemek için iPhone veya iPod touch’ı yataya döndürmek ve tam ekran ikonuna tıklatmak yeterli olacak.

 

Erişilebilirlik

 

iOS 6 ile birlikte görme, duyma, öğrenme veya hareket sıkıntıları çeken kullanıcılar iOS cihazlarıyla daha fazla etkileşim kurabilecek. Güdümlü Erişim olarak adlandırabileceğimiz işlev otizm gibi kısıtlılıklara sahip olan öğrencilerin görevlerini düzgün bir şekilde yapmasına ve içeriğe odaklanmasına yardımcı olacak. Örneğin ebeveyn, öğretmen veya yönetici bir Home tuşunu devredışı bırakarak bir iOS cihazında tek bir uygulamanın çalışmasını sağlayabilecek, ayrıca ekranın belirli bölümlerindeki dokunma işlevlerini kullanım dışında bırakabilecek.

 

Voice Over özelliği artık Haritalar, AssistiveTouch veya Zoom gibi işlevlere de bu özellik entegre edildi. Apple önde gelen üreticilerle işbirliği yaparak Made for iPhone etiketi taşıyan duyma cihazlarının üretimine de öncülük ediyor.

 

Yenilenmiş Mağazalar

 

iOS 6 ile birlikte kullanıcıların içerik alışveriş deneyimi daha iyi yönde iyileştirilecek. iTunes Store, App Store ve iBookstore mağazalarının tasarımının değiştirilmesiyle birlikte kullanıcılar müzik, dizi, film, uygulama ve kitap gibi içeriklere daha rahat şekilde ulaşacak. Kullanıcıların ön izlemesini yaptığı her türlü içeriğin kaydı tutulacak. Bu sayede kullanıcılar hangi ürünlerin ön izlemesini yaptıklarını daha sonra da hatırlama ve bu şekilde satın alma işlemini daha çabuk şekilde gerçekleştirme fırsatı bulacak. iCloud sayesinde de bu ön izleme geçmişi sürekli eş zamanlanır hâlde tutulacak. Kullanıcılar iPhone’da başladıkları bir içerik alışverişini iPad üzerinden sonlandırma şansını bulacak. Öte yandan artık şarkı, uygulama, vb. içerikleri kullanıcılar içinde bulundukları uygulamadan çıkmadan da satın alabilecek.

 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi iOS 6’da 200’den fazla yeni özelliğin gelmesi planlanıyor. Beta sürümü yayınlanan ve kayıtlı Apple geliştiricileri tarafından indirilebilen iOS 6’nın final sürümünün önümüzdeki sonbaharda çıkacağı belirtildi. 3GS ve üstü iPhone’larla ikinci nesil ve üstü iPad’lerde, ayrıca dördüncü nesil iPod touch’ta iOS 6 çalışacak.