iOS mobil oyun pazarında gelir açısından Android’in uzak ara önünde

ABD, Büyük Britanya, Almanya ve Fransa’yı kapsayan bir araştırma mobil oyun pazarındaki kullanıcı eğilimlerini ön plana çıkarıyor. Ulusal Oyuncu Araştırmaları tarafından 17 bin katılımcıyla gerçekleştirilen ve sonuçları Newzoo tarafından Distimo işbirliğiyle sağlanan en çok gişe yapan 200 oyuna ait indirme ve gelir bilgileriyle desteklenen bu araştırmaya göre ABD’deki mobil oyuncu sayısı 75 milyondan 101 milyona yükseldi. Bunların yüzde 69’u akıllı telefon üzerinden oyun oynarken yüzde 21’iyse tabletleri tercih ediyor.

 

Araştırma sonuçlarına göre oyun için para ödeyen kullanıcı sayısında da büyük bir artış var. ABD’ye bakıldığında para ödeyen oyuncu sayısı yüzde 35 oranında artış gösterdi. Mobil oyun tercihleri ABD ve Avrupalı oyuncular arasında farklılık gösterse de, araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde kullanıcıların tercihlerinin Android’e göre iOS oyunlarında yoğunlaştığı görülüyor. Amerikalı oyuncular iOS oyunlarına Android oyunlarından beş kat daha fazla para ödemiş.

 

Araştırma sonuçlarına göre Amerikalı oyuncuların 19 milyonu iPhone tercih ediyor. iPhone tüm akıllı telefon oyuncularının yüzde 28’ini oluşturuyor. 19 milyon oyuncuysa iPod touch’ı tercih ediyor. Tablet oyun alanındaysa iPad yüzde 60’lık pay ile hakimiyet kurmuş durumda. Apple, söz konusu gelirler olduğunda da hakim pozisyonunu ortaya koyuyor.

 

2012’nin mart ayında, iPad, iPhone ve iPod touch’a özel App Store ve Google Play Store üzerinde en çok gişe yapan 200 oyun değerlendirildiğinde, iOS cihazları toplam mobil gelirin yüzde 84’ünü oluşturdu. Hem Android hem de iOS oyunlarına bakıldığında paranın oyunları indirmekten çok oyun içinde harcandığı görülüyor. Hem iOS hem de Android oyunlarında oyun içi satın almalar ABD’de yüzde 91 gibi büyük bir orana sahip. Almanya ve Fransa’da ise sırasıyla yüzde 73 ve 87 gibi daha düşük sonuçlar elde edildi. Karşılaştırma reklam gelirlerini kapsamıyor.

 

Araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak konuşan Newzoo CEO’su Peter Warman Kindle Fire’ın ABD’de, piyasaya çıktıktan sadece üç ay sonra ikinci tablet konumuna yükseldiğini ve Android’in gelir bakımından ABD’de elde ettiği payı Avrupa’daki payına göre iki katına çıkarttığını vurguladı. Amazon Kindle Fire’ın Büyük Britanya’da da çıkışın hemen ardından benzer bir etki yaratabileceğini, ancak Avrupa’nın geri kalanında hikayenin çok daha farklı olduğunu vurguladı.

 

Araştırmaya katılan ülkelerdeki oyun tercihlerine bakıldığında büyük farklılıkların olduğu görülüyor. Amerikalılar akıllı telefon ve tabletlerde oyun oynamayı tercih ediyor, sadece yüzde 19’luk bir kesim oyun oynamak için normal cep telefonlarını tercih ediyor. Fransa’da ise bu oran yüzde 34’e çıkıyor. Akıllı telefonlarını kullanarak oyun oynayan ABD ve Büyük Britanya oyuncularının oranı sırasıyla yüzde 69 ve 75’lik oranlarla birbirine çok yakın bir seyir izliyor. Gelir açısından baktığımızda ise Android’in ABD’de yüzde 16’lık bir gelir payı elde ederken, bunun Büyük Britanya’da yüzde 6’ya düştüğü görülüyor. Aradaki fark yukarıda belirttiğimiz gibi ABD’de piyasada olan Amazon Kindle Fire’ların etkinliğiyle açıklanıyor.

 

İlgili – Forbes