Millenial Media’nın 2012 birinci çeyrek raporuna Apple damgasını vurdu

Mobil reklam şirketi Millenial Media’nın her çeyrek için hazırladığı reklam etki raporunu yayınladı. Sonuçlar Apple’ın Millenial reklam ağı içindeki en büyük marka ve en popüler telefon üreticisi olduğunu ortaya çıkardı. Listenin geri kalan kısmındaysa Android’in hakim olduğu görülüyor.

 

Apple’ın iPhone akıllı telefon, iPad tablet ve iPod müzik çalarları sayesinde şirket Millenial şebekesindeki tüm cihazların yüzde 28.32’sini oluşturdu. Apple’ın en yakın rakibi Samsung ise pazar genelindeki gösterimlerde yüzde 18.25 ile ikinci sırayı elde etti. Millenial telefon özelliği taşımayan cihazların genelde önemli bir etki yapmayı sürdürdüğünü kaydetti.

 

RIM, en büyük üreticiler listesinde beşinci sıraya geriledi ve yüzde 10.16’lık bir pay elde edebildi. Nokia ise yüzde 0.91’lik oran ile Millenial ağı içinde onuncu sıraya gerilemiş durumda.

 

Cihaz modelleri tek başına değerlendirildiğinde Apple’ın genellikle her segmentte tek bir cihaz etrafında toplanmış güçlü cihaz portföyünün etkisi anlaşılıyor. Her ne kadar farklı nesilleri olsa da Apple’ın sadece tek bir akıllı telefon modeli var ve tek olan iPhone tüm pazarın yüzde 15.1’lik kısmını oluşturuyor. En yakın rakip olan BlackBerry Curve ise yüzde 4.44’lük paya sahip.

 

Apple’ın aksine diğer cihaz üreticileri birkaç modele bağlı kalmayı tercih ediyor, bu cihazlar bir arada değerlendirildiğinde üreticilerin pazar payı daha düzgün h^æle geliyor. Örneğin ilk 20 cihaz listesinde RIM’in beş cihazı bulunuyor. Hepsi toplandığında toplam gösteriminin yüzde 12’si bu cihazlardan kaydedilmiş. Samsung’un dört cihazıysa yüzde 8’lik bir gösterim oluşturmuş. HTC ise dört modeliyle ilk 20’de yer alırken, Motorola’nın da üç cihazı bulunuyor.

 

Millenial Media’nın araştırmasına göre tabletlerin ağdaki gösterime olan katkısı geçen yıla göre yüzde 33 artış göstermiş ve iPad tabletler içinde lider konumda. Yine de akıllı telefonlar reklam trafiğinde aslan payını sağlıyor. Tüm reklam gösterim trafiğinin yüzde 73’ü akıllı telefonlardan geliyor, bu rakam daha önceki yılın aynı öneminde yüzde 62 olarak kaydedilmiş. Tabletlerden ve akıllı telefon dışı diğer cihazlardan gelen trafiğin payıysa bir yıl içinde yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkmış. Normal cep telefonları, diğer bir deyişle giriş seviyesi cihazlar ise düşüş göstermekte. Bu cihazlar bir yıl önce gösterimin yüzde 23’ünü yaparken bu rakam şimdi yüzde 7’lere gerilemiş.

 

Platform bazında Apple tek başına marka olarak liderliğini koruyor, ancak Google’ın Android işletim sistemiyle çalışan cihazların hepsi dikkate alındığında Google öne geçiyor. Android tüm gösterimlerin yüzde 49’unu gerçekleştirirken iOS yüzde 33’lük bir pay elde ediyor. Millenial, Android’in 2011 yılı içinde Android’i geçip hakim platform hâline geldiğine dikkat çekiyor. BlackBerry ise yüzde 14 ile üçüncü sırada yer alıyor.

 

Popüler uygulamalara bakıldığında, Millenial oyunların en popüler kategoriyi oluşturduğuna dikkat çekiyor. Geçen yıla göre yüzde 10’luk bir artış kaydedilmiş. Müzik ve eğlence kategorisiyse ikinci sırada yer alıyor.

 

Millenial Media’nın 2012 birinci çeyreğe ait Mobile Mix raporunu buradan indirebilirsiniz.