Mozilla Android için Firefox’un yeni sürümünü beta hâlinde yayınladı

Yıllar önce Internet Explorer’ın karşısına dikilen ve onun pazar payında çalarak tehdit hâline gelen Mozilla’nın masaüstü web tarayıcısı Firefox’un eski günlerini mumla aradığını söyleyebiliriz. Pazar araştırmalarına göre Firefox Google’ın internet tarayıcısı Chrome’a çoktan geçilmiş ve hatta onun bir hayli gerisinde kalmış durumda. Yani, anlayacağınız Mozilla masaüstü web tarafındaki savaşta bayağı bir geride kaldı. Şirket geç girdiği mobil internet tarayıcı pazarında rekabetçi olmak için çabalıyor.

 

Mozilla, Android için geliştirdiği Firefox internet tarayıcısını geçen yıl o zamanki adıyla Android Market üzerinde yayınlamıştı. Her yeni Firefox masaüstü tarayıcı sürümüyle birlikte Android versiyonunda da güncelleme yapılıyordu. Aslında Mozilla’nın bu şekilde Firefox’un Android’e özel mobil versiyonunu Android’in kendi mobil web tarayıcısına ciddi bir rakip konumuna soktuğunu söyleyebiliriz. Rekabetin kokusunu alan Google da geçen şubat ayında masaüstündeki güçlü silahı Chrome’u mobil ortama da sokarak bu alanda da Firefox’un karşısına dikilmişti.

 

 
Sonuç olarak Android üzerinde de web tarayıcı savaşları ufak ufak ateşlenmeye başladı. Chrome’a karşı zemin kazanmak isteyen Mozilla geçtiğimiz haftalarda ipuçlarını verdiği yenilikleri sunmayı planladığı Firefox Android’in yeni sürümünü beta olarak Google Play Store üzerinden yayınladı. Eğer Android’in uygulama mağazasına girip “firefox” diye arama yaparsanız, iki farklı Firefox versiyonu karşınıza çıkacak, bunların bir tanesinde “beta” etiketi yer alıyor. Yeni sürümde gelecekleri şimdiden denemek isteyenler bu beta sürümünü yükleyebilir.

 

Beta olarak sunulan bu yeni versiyon yenilenmiş kullanıcı arayüzüyle birlikte geliyor. Bununla birlikte Adobe’nin Flash eklenti desteği de eklenenler arasında bulunuyor. Her yeni sürümde olduğu gibi performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri de Firefox Android’in beta olarak yayınlanmış yeni sürümünde mevcut. Hata düzeltmeleri bulunsa da, “beta” etiketi taşımasından dolayı bu sürümde çeşitli hatalar olacaktır. Uygulamayı ilk kez açtığınızda karşınıza çıkacak bir bildirim penceresine onay vermeniz dahilinde karşınıza çıkacak hatalarla ilgili raporları Mozila’ya gönderebilirsiniz.

 


Firefox Android Beta sürümünün Google Chrome’a karşı bir avantajı da var. Google Chrome’un Android versiyonu şu an için sadece Android 4.0 ve üstü cihazlarda çalışıyor. Halbuki Firefox Android’in yeni sürümünü denemek isteyenlerin elinde Android 2.2 veya üstü sürümle çalışan bir telefonun bulunması yeterli. Yalnız, uygulama sadece İngilizce olarak geliyor. Bunun çok sorun olacağını düşünmüyoruz.

 

Bu yeni uygulamanın en dikkat çekici özelliği hiç şüphesiz yeni kullanıcı arayüzü olacak. Mozilla’nın “Awesome Screen” adını verdiği yeni bir açılış ekranı bu sürümle birlikte sunuluyor. Kullanıcı arayüzünün oldukça etkileyici olduğunu, yeni sekme açmanın ve sekmeler arasında gezinmenin oldukça kolay olduğunu da söyleyebiliriz.

 


Bununla birlikte Firefox ekibi uygulamanın açılış ve tepki sürelerini iyileştirmek için de çalışmaya devam ediyor. Mobil internet tarayıcısının grafik performansının daha da iyi hâle getirilmesi için de çalışmalar yapılıyor. Donanım tabanlı hızlandırma desteği sayesinde web tabanlı uygulamalar ve oyunlar da Firefox Android üzerinde daha düzgün şekilde çalışacaktır.

 

Mozilla bu yeni sürümle birlikte yazıların okunabilirliği konusunda da bazı çalışmalar yapmış. Karakter boyutu otomatik olarak büyütülüyor. Gerçekten, web sitelerinin masaüstü versiyonlarını açtığınızda genel görünümde bile yazıların rahatlıkla okunacak şekilde büyütüldüğü görülüyor.

 


Adobe’nin mobil cihazlar için Flash desteği sunmayı iyice rölantiye aldığı bir ortamda Mozilla’nın Firefox’un beta olarak sunulan Android versiyonuna Flash desteği eklemesi doğrusu biraz şaşırtıcı. Ancak anlaşılan Mozilla rekabette öne çıkmak için bu desteğe yer vermeyi düşünmüş.

 

Sonuç olarak Mozilla’nın Firefox Android’in yeni sürümüyle birlikte sunulacakları beta olarak Google Play Store’dan paylaşması memnuniyet verici. Görünüşe göre yakında Android ortamında Chrome, Firefox ve Android’in doğal internet tarayıcısı arasında büyük bir rekabet olacak. Aslında bazı çevreler Chrome’un er ya da geç Android’in varsayılan internet tarayıcısı olabileceğini iddia ediyor ki, böyle bir şeyin olması hiç de şaşırtıcı olmaz.