Nokia yeniden yapılanma ve tasarruf planını açıkladı

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia radikal kararlar açıkladı. Şirket 2013 yılı sonuna kadar 10 bin çalışanını işten çıkaracak. İşten çıkarma planının bir parçası olacak şekilde Almanya, Finlandiya ve Kanada’daki fabrikalar kapatılacak. şirket yeniden para kazanmak için stratejisini keskinleştirdiğinin altını çiziyor.

 

Nokia’nın işten çıkarma hamlesinin ilk etapta araştırma ve geliştirme ekibini hedefleyeceği şirketin finans direktörü Rick Simonson tarafından doğrulandı. Bu ekibi satış ve pazarlama ekibinin izleyeceği kaydedildi. Ne var ki, işten çıkarmalar Nokia’nın tasarruf yapması için tek yol değil gibi görünüyor. Bu noktada Simonson ellerinde bulunan değerli patentleri işaret etti ve Nokia’nın bunları doğru fiyatla satabileceğinin işaretlerini verdi.

 

10 bin çalışanını gelecek yılın sonuna kadar çıkarmayı planlayan Nokia üst düzey yönetimde de taşları yerinden oynattı. Şirketin üç yöneticisi yerinden oldu. Pazarlama şefi Jerri DeVard, mobil telefonlardan sorumlu icra kurulu başkan yardımcısı Mary McDowell ve pazarlardan sorumlu icra kurulu başkan yardımcısı Niklas Savander görevlerinden ayrıldı, yerlerine yeni yöneticiler atanacak.

 

Nokia’nın lüks telefon markası Vertu’nun satışı birkaç aydır gündemdeydi. Şirketin önemli stratejik değişiklikleri açıkladığı gün bu satışın neticeye bağlandığı da duyuruldu. Nokia Vertu’yu özel sermaye şirket EQT’ye sattığını açıkladı. Satışın ne kadara gerçekleşeceği tam olarak belli olmasa da Nokia’nın Vertu’da yüzde 10’luk payını tutmaya devam edeceği belirtildi. Satın alma anlaşmasının 2012’nin ikinci yarısında sınlanması bekleniyor.

 

Vertu’yu satan şirket böylelikle önemli bir yükten kurtulmuşa benziyor. Bir yandan satış yapan şirket bir yandan da alış gerçekleştirdi. Akıllı telefonlarda en iyi kamerayı sunma konusunda bir hayli iddialı olan ve 41 megapiksel kameralı Nokia 808 PureView ile gündemi meşgul eden Nokia daha iyi bir kamera deneyimi sunmak için dijital görüntüleme şirketi Scalado’dan yazılımcı, fikri mülkiyet hakkı ve teknoloji alımı gerçekleştireceğini açıkladı. Bu varlık transfer anlaşmasının da yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Anlaşmanın şartları ise açıklanmadı.

 

Nokia’nın geleceğe dönük planlarında Windows Phone cihazları önemli bir yer tutacak. Şirketin CEO’su Stephen Elop’un açıklanan önemli kararların ardından düzenlediği soru-cevap oturumunda yaptığı açıklamalara göre Nokia özellikle giriş seviyesi Windows Phone cihazları aracılığıyla Android ile agresif bir şekilde rekabet etmeyi amaçlıyor. Elop bu noktada Windows Phone’un giriş fiyatını daha da aşağı çekmenin kısa vadede en önemli hedefleri olacağını dile getirdi. Windows Phone cihazlarını giriş seviyesine getirmenin yanı sıra Finlandiyalı şirket Series 30 ve Series 40 tabanlı cihazların üretimine de daha fazla ağırlık verecek. Bu cihazlar büyük ihtimalle şirketin “gelecek 1 milyar” olarak adlandırılan, geri kalmış üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan insanları mobil internet cihazlarıyla tanıştırma stratejisini besleyecektir.

 

Nokia tüm bu yeniden yapılanma ve kârlılığa dönüş planı dahilinde 2013’ün sonuna kadar 1 milyar avro tasarruf etmiş olacak.