Samsung Galaxy S III için gelen ön siparişlerin sayısı 9 milyonu aştı

Samsung’un bu ay başında Londra’da düzenlenen bir etkinlikte tanıttığı Samsung Galaxy S III‘ün şimdiye kadar en çok beklenen akıllı telefon olduğunu düşünüyorduk. Her ne kadar bazıları Galaxy S III’ten tatmin olmamış olsa da, görünüşe göre dünya bu telefona fazlasıyla ilgi gösteriyor. Güney Koreli yayın organı Korea Economi Daily‘ye konuşan adı açıklanmamış bir Samsung yöneticisi dünya çapındaki mobil operatörlerden toplamda 9 milyonun üzerinden ön sipariş alındığını kaydetti.

 

Söz konusu 9 milyon rakamını anlamak için 2011’in şubatında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan Samsung Galaxy S II’nin rakamlarına bakmakta fayda var. Şubat ayının ortalarında tanıtılan telefon için Nisan 2011 sonuna kadar dünya çapında 3 milyon ön sipariş toplanmıştı. Halbuki bu telefonun halefi, duyurulduktan sadece üç hafta sonra onun üç katı ön sipariş rakamına ulaşmayı başardı.

 

9 milyon ön sipariş bilgisini geçen Samsung yöneticisi, şirketin Güney Kore’nin Gyeongsangbuk-do eyaletindeki Gumi şehrinde bulunan fabrikasında Galaxy S III üretiminin tam gaz devam ettiğini kaydetti. Analistler Samsung’un mevcut üretim hızıyla her ay 5 milyon Galaxy S III üretebileceğini kaydetti.

 

Galaxy S III için aylardır süren beklenti ve artan heyecan, dünya çapında son rakamlara göre 296 farklı mobil operatörün bu telefonu müşterilerine sunmak için gösterdiği ilgi, Samsung’un yeni nesil Android amiral gemisinin şimdiye kadar çıkmış seleflerinin kırdığı tüm rekorları egale edebileceğini, hatta çok gerilerde bırakabileceğini gösteriyor. Hatırlarsanız, Samsung birkaç ay önce Galaxy S II’nin dünya genelinde 20 milyon satış rakamını geçtiğini açıklamıştı. 10 ay gibi bir sürede ulaşılan 20 milyonun üzerinde satış rakamı sayesinde Apple’ın akıllı telefonu iPhone’un satışları geride bırakılmış ve Galaxy S II dünyanın en fazla satan akıllı telefonu hâline gelmişti. Galaxy S III için gelen dokuz milyonluk sipariş, Galaxy S II’nin rekorunun rahatlıkla geçilebileceğini gösteriyor.

 

Samsung Galaxy S III’ün teknik özelliklerini kısaca hatırlatacak olursak, 4.8 inç, 1280 x 720 piksel çözünürlüklü Super AMOLED HD ekrana sahip olan bu telefonda 1.4 GHz’lik dört çekirdekli Exynos 4212 Quad işlemci, 1 GB RAM, 16/32/64 GB dahili bellek, 8 megapiksel, otomatik odalı ve 1080p video kayıt yetenekli arka kamera, 1.9 megapiksel, 720p video kayıt yetenekli ön kamera bulunuyor. Telefonun bazı bölgelerde çıkacak versiyonunun teknik özelliklerinin farklı olacağı da söyleniyor. Örneğin ABD’de satışa çıkacak LTE destekli telefonlarda Qualcomm Snapdragon S4 yongası bulunacak. Ayrıca Japonya’da satılacak modellerin de TV özelliğini rahatlıkla çalıştırmak için 2 GB RAM ile geleceği belirtiliyor.

 

Samsung Galaxy S III bu ay sonu itibariyle Avrupa’da piyasada olacak. Telefonun gelecek ay içinde Türkiye’ye de gelmesini bekliyoruz.