Sony’den suya ve toza dayanıklı Android telefonlar: Xperia Acro S ve Xperia Go

Telefon üreticilerini cihazlarını farklılaştırmak konusunda sürekli bir çaba içerisindeler. Özellikle Android cihaz üreticilerinde bu çabanın yoğunlaştığını görüyoruz. Bu cihazlar genellikle Qualcomm Snapdragon, NVIDIA Tegra veya TI OMAP işlemcilerle geliyor, içlerinde genellikle 1 GB RAM olmaya başladı, dahili depolama alanı 8, 16, 32 ve 64 GB olarak değişiklik göstermekte; Bluetooth, WiFi b/g/n, GPS, şimdilerde NFC gibi teknik özellikler mutlaka bulunmakta. Üstelik şimdi Google da Android’in kullanıcı arayüzünü daha sıkı şekilde kontrol ediyor ve üreticilerin kendi özelleştirmelerini diledikleri gibi yapmalarına izin vermiyor.

 

Yukarıda saydığımız bu koşulların ışığında üreticiler de cihazlarında işlevleri daha fazla ön plana çıkarmaya başladı. Aslında orada da bir ortak noktaya doğru gitme durumu söz konusu olsa da (Dropbox, sürekli çekimli kamera modu) üreticilerin farklılık yaratma çabasını takdirle karşılamak gerek. Yazılım tabanlı işlevlerin yanı sıra donanım tabanlı işlevlerde de ilgi çekici unsurlar görmekteyiz. Örneğin geçen kış tanıtılan ve yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başlayan Panasonic Eluga’nın sahip olduğu suya karşı dayanıklılık özelliği buna en güzel örnekti. Bir Android telefonunda, özellikle de tasarımda estetiği koruyup aynı zamanda yüksek profilli özellikler barındırmaya devam eden telefonda böyle bir özelliği şimdiye kadar pek görmemiştik.

 

 

Panasonic Eluga’nın açtığı yoldan Sony’nin yeni tanıttığı Xperia Android akıllı telefonları ilerliyor. Duyurusu yapılan telefonlardan ilgi olan Xperia Acro S’in teknik özellikler bakımından oldukça çekici ve zengin olduğunu, aynı zamanda medya tüketimine odaklandığını söylemek gerek. Su ve toza karşı dayanıklı olan Xperia Acro S’in en önemli özelliği 12.1 megapiksel maksimum çözünürlüklü, otomatik odaklı, yüz tanıma, görüntü sabitleme ve kırmızı göz giderme özellikli bir kamera barındırması. f/2.4 açıklığa sahip olan ve Sony’nin Exmor mobil görüntü sensörünü barındıran bu kamera 1080p HD video kaydı yapabiliyor. Ayrıca cihazın önünde yer alan 1.3 megapiksel kamera da 720p HD video kayıt yeteneğine sahip.

 

Sony Xperia Acro S’te 4.3 inç’lik, 1280 x 720 HD Reality Display ekran yer alıyor. Çizilmelere karşı dayanıklı bir camla kaplı olan bu ekran telefon ıslakken bile parmaklarla rahatlıkla kullanılabilecek ıslak parmak izleme özelliğini de barındırıyor. Xperia Acro S’in içinde 1.5 GHz’lik çift çekirdekli işlemci, 1 GB RAM ve 16 GB’lık dahili bellek yer alıyor. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile yüklü gelecek olan bu cihazın kablosuz bağlantı desteği de bir hayli zengin. Wi-Fi, Bluetooth, NFC, dört band HSPA+ ve dört band GSM/EDGE gibi destekleri barındıran cihazda hem GPS hem de GLONASS konumlandırma desteğinin bulunması bu telefonun sahiplerinin konumlarını çok daha iyi bir şekilde belirleyebilecekleri anlamına geliyor. Medya bağlantıları tarafında ise 3.5 mm’lik kulaklık jakı, HDMI çıkışı ve DLNA desteğinin varolduğunu görüyoruz.

 

 

Sony Mobile’ın duyurduğu bir diğer su geçirmez cihaz olan Xperia Go ise Xperia Acro S’e göre özellikler bakımından biraz daha tevazu gösteriyor. Toza ve suya karşı dayanıklı olan bu Android telefonunda 3.5 inç’lik, 320 x 480 piksel çözünürlüklü, Sony’nin Mobile Bravia Engine teknolojisini barındıran Reality Display ekran yer alıyor. 1 GHz’lik çift çekirdekli işlemci barındıran bu cihazda 512 MB RAm, 8 GB dahili bellek gibi özellikler bulunuyor. 8 GB’ın yetmediği durumlarda kullanılacak, Box tarafından sağlanan 50 GB’lık bulut depolama alanını da belirtmeden geçmeyelim. Bu arada 32 GB’ye kadar destekli microSD kart yuvasının varlığı da yerel depolama alanının daha da artırılabileceği anlamına geliyor. Xperia Go’nun arkasında 5 megapiksel, LED flaşlı ve otomatik odaklı, 720p video kayıt yetenekli kamera bulunuyor. DLNA desteği sayesinde aynı ağdaki diğer cihazlarda Xperia Go’daki içerikleri oynatmak, veya tam tersini yapmak mümkün olacak. Sony Xperia Go yurtdışında Sony Entertainment Network’ün Music Unlimited ve Video Unlimited servislerine erişim sunacak şekilde gelecek. Android 2.3 Gingerbread yüklü şekilde piyasaya çıkacak olan bu cihaz Ice Cream Sandwich’e güncellenebilecek.

 

[flagallery gid=1 skin=default name=Gallery]