WWDC 2012’de detayları beklenen iOS 6 Apple’ın kendi harita sistemiyle birlikte gelebilir

 Apple’ın her yılın haziran ayında gerçekleştirdiği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı, kısa adıyla WWDC bu yıl 11-15 Haziran tarihleri arasında San Francisco’da düzenlenecek. Geçen yıla kadar bu etkinliğin açılış toplantıları Apple’ın akıllı telefonu iPhone’un duyurularına sahne olurdu, ancak geçen yıl daha çok etkinliğin adına yakışacak şekilde Apple’ın işletim sistemleri iOS ve OS X’in gelecek sürümleriyle ilgili detaylar paylaşıldı. iPhone lansmanı ise sonbahara, iOS 5 işletim sisteminin kullanıcılarla buluşmasıyla aynı zamana bırakıldı.

 

Geçen yılki durum bu yıl da tekrarlanacak gibi görünüyor. Aslında Apple için geçen yılın olağanüstü bir yıl olduğunu düşünüyorduk. 2011 başında çıkarılan LTE destekli iPhone 4 ve nisan sonunda piyasaya çıkan beyaz renkli iPhone 4’ten sonra Apple’ın yaz başında yeni bir iPhone modeli (o zamanlar anınan adıyla “iPhone 5”) tanıtması beklenmiyordu. Çünkü bu durum iPhone 4’ün yeni çeşitlerini satın almış olanları hüsrana uğratacak bir durum demekti. Bu nedenle iPhone 4S’in lansmanı ekim ayına kaldı. Ekim ile haziran arasında bulunan 9 aylık sürenin yeni bir iPhone’un tanıtılması için yeterli bir zaman aralığı olacağını düşünmüş ve Apple’ın WWDC ile birlikte yeni bir iPhone modeli tanıtacağını düşünmeye başlamıştık. Ne var ki, WWDC’ye çok az zaman kalmış olmasına rağmen ortada somut iPhone dedikoduları yok, bu da WWDC’nin büyük ihtimalle yeni iPhone’suz geçeceği şeklinde yorumlanabilir.

 

Geçen yıl gibi bu yıl da WWDC’nin açılış konferansında yazılıma odaklanacağız gibi görünüyor. Detayları geçen şubat ayında açıklanan ve beta sürümleri yayınlanmaya başlanan OS X Mountain Lion ile ilgili detaylar tabii ki verilecektir. Ancak iOS’e giderek daha fazla benzeyen OS X’ten daha fazla, gelecek nesil mobil işletim sistemi sürümü iOS 6’dan bahsedileceğini düşünüyoruz. Ortalıkta dolaşmaya başlayan dedikodular da bunu destekleyecek nitelikte.

 

iPhone çıktığından beri iOS’in harita işleri Google Haritalar’a emanet. O zamanlar iki şirketin arası iyiydi, ortak düşman Microsoft sayılırdı. Üstelik Google’ın CEO’su Eric Schmidt de Apple’ın yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyordu. Ancak Google’ın Android ile birlikte mobil işletim sistemi pazarına girmesi ve Apple’ın doğrudan rakibi hâline gelmesi aradaki eski iyi günlerin geride kalmasına neden oldu. Google Haritalar’a olan bağımlılığı azaltmak isteyen Apple geçen mart ayında yayınlanan iOS için iPhoto uygulamasında Google Haritalar yerine OpenStreetMap Kurumu tarafından hazırlanan açık kaynak kodlu haritaları kullanmıştı. Çıkan son haberlere göre iOS 6 ile birlikte bir adım daha atılacak ve iPhone çıktığından beri kullanılmakta olan ve pek fazla değişiklik görmeyen Haritalar uygulaması büyük bir güncellemeden geçecek.

 

Bu güncellemeyle birlikte Apple Google Haritalar’ı bırakıp kendi bünyesi altında geliştirdiği harita sistemini kullanacak. Apple kendi harita sistemini geliştirmek için geçmişte Poly9 ve C3 Technologies gibi şirketleri satın almıştı. Bu satın almalarla birlikte güçlendirilen harita ekibinin çalışmaları meyvesini iOS 6 ile birlikte vermiş olacak. Apple, kendi haritalandırma sistemini kullanmakla birlikte üç boyutlu harita moduyla da önemli bir yenilik sunmuş olacak. Bu mod sayesinde şehirleri üç boyutlu şekilde görüntülemek olanak sağlayacak. Tabii ki, bu modun hangi şehirleri ne kadar kapsayacağı, Türkiye’nin üç boyutlu haritalar kapsamında bulunup bulunmayacağını şu an için bilmiyoruz. Ancak görenler üç boyutlu harita modunun akılları baştan alacak derecede güzel olduğunu söylüyor.

 

iOS 6 ile birlikte Apple’ın bulut tabanlı depolama ve eş zamanlama servisi iCloud da çeşitli güncellemeler kazanacak. Apple’ın iCloud’ın web işlevlerini test ettiği beta.icloud.com portalını görenler bu servis altında iki yeni servisin bulunduğunu haber veriyor: Notlar ve Hatırlatıcılar. Şu anda kullanılmakta olan iCloud.com web sitesinde bu iki uygulama bulunmuyor. Apple’ın genişleteceği iCloud desteğiyle birlikte şu an için depolanabilir durumda olan Notlar ve Hatırlatıcılar altında saklanan içerikler de her yerden erişilebilir hâle gelecek.

 

WWDC 2012 yaklaştıkça iOS 6 ile ilgili daha fazla ipucu da ortaya çıkmaya başlayacaktır. Herhalde geçen yaz olduğu gibi bu yaz da iOS’in gelecek sürümünün beta versiyonlarıyla dolu geçecek ve sonbahar geldiğinde yeni bir iOS cihazıyla birlikte yeni iOS sürümü de kullanıma sunulmuş olacak.