Facebook mobil ortamda güçlenmek için satın almalara odaklandı

Geçtiğimiz cuma günü borsaya açılan, 38 dolarlık başlangıç fiyatıyla işlem görmeye başlayan ve ilk gününü 38.25 dolarla kapatıp belirlenen yaklaşık 104 milyar dolarlık piyasa değerini korumayı başaran Facebook bir taraftan sayısı bir milyar doları geçmiş olan kullanıcı kitlesi üzerinden nasıl daha fazla para kazanacağının yollarını ararken, bir yandan da Apple veya Google’a göre zayıf olduğu mobil arenadaki varlığını daha da güçlendirici adımlar atmaya çalışıyor.

 

Facebook yöneticilerinin ve mühendislerinin tecrübesi sosyal ağlara yoğunlaşmış durumda. Bu ekipten mobil alanda güçlü işler yaratmasını hem de bunu kısa vadede yapmasını beklemek biraz yanlış kaçar. Mark Zuckerberg ve tayfası da bunun farkında olmalı ki, ibreyi satın almalarla bu alanda daha fazla tecrübe kazanma ve pozisyon elde etmeye çevirdi. Bu stratejinin en büyük adımı Instagram’ın satın alınması oldu. Geçen ayın başlarında uzun zamandır beklenen Android uygulaması çıkan Instagram kısa zamanda büyük bir ilgi görmüş, kullanıcı veri tabanını sadece Android kullanıcılarıyla değil, gündeme geliş sonucunda uygulamayı merak eden iOS kullanıcılarıyla da zenginleştirmişti. Geçen ayın ortalarında açıklanan rakamlara göre Instagram’ın kullanıcı sayısı 40 milyona ulaşmıştı. Tahminimiz bu kullanıcı sayısı o zamandan bu yanda dikkat çekici bir artış göstermiştir. İşte Instagram’ın yarattığı bu fırtına Mark Zuckerberg’ün de ilgisini çekti ve yaklaşık 3 gün süren pazarlıklar sonucunda 1 milyar dolarlık satın alma ilan edildi. Ne var ki, ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından başlatılan inceleme satın alma sürecinin tamamlanmasını ve Instagram’ın Facebook çatısı altına girişini geciktirecek.

 

Facebook, Instagram’ı satın aldıktan sonra Glancee adı verilen bir arkadaş arama uygulamasını da bünyesine kattı. Bu uygulama da kişilerin bulundukları ortamlarda yer alan diğer Glancee kullanıcılarıyla tanışmasına yardımcı olacak şekilde ortak arkadaşları veya zevklerini listeleyerek uyum raporu çıkarıyor, daha sonra da gönderdiği otomatik mesaj ile tanışmanın ilk adımını atıyor. Facebook’un kullanıcılarla ilgili sahip olduğu zengin bilgi hazinesini düşünecek olursak Glancee’nin yaptığı Facebook’un mantığıyla fazlasıyla örtüşüyor.

 

Instagram’ı satın alarak mobil alanda fotoğraf paylaşımı konusunda tecrübe ve zemin kazanmak için büyük bir adım atmış olan Facebook, yine bu alanla ilgili olan Lightbox uygulamasının arkasındaki isimler olan Nilesh patel ve Thai Tran’ı bünyesine kattı. İkili Android ve HTML5 üstüne odaklı tecrübelerini Facebook aracılığıyla daha geniş kitlelere sunacak.

 

Geçen cuma borsaya açılan Facebook, aynı gün yeni bir satın alma gerçekleştirdiğini duyurmuştu. Satın alınan şirket yine mobil teknolojilerle ilgili. İnsanlara hediye verme fikri üzerine kurulmuş Karma uygulamasının geliştirici şirketi Facebook tarafından satın alındı. Bu uygulama kullanıcılara alıcıya gönderebileceği hediye seçeneklerini barındıran bir katalog sunuyor. Belirlenen hediyeyi alım işlemini onaylayan kullanıcı bu hediyeyi başka bir şey ile değiştirme veya bu hediye kadar bir tutarı bir sosyal kuruluşa bağışlama imkanına sahip. Bu şirket hali hazırda Facebook’un kullanıcı kitlesinden yararlanıyordu, satın almayla birlikte Facebook kitlesinden yararlanma imkanları daha da artacaktır.

 

Facebook bu satın almalar dışında bir uygulama mağazası için de çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde beta olarak duyurulan App Center servisi kullanıcıların ön ödemeli uygulamaları kullanmasına olanak sağlayacak. Facebook’un kullanım mantığını düşündüğümüzde bu uygulama mağazasında Facebook genelinde kullanılabilecek uygulamalar dağıtılacaktır ve doğal olarak bu uygulamalar mobil ortamda da kullanılabilecektir. Tabii, mobil ortamda düzgün bir kullanıcı deneyimi için büyük ihtimalle HTML5 teknolojisinden faydalanılacaktır. Sonuç olarak Facebook’un geleceğe dönük mobil uygulama stratejisinde HTML5 tabanlı web uygulamaları büyük bir rol oynayacak gibi görünüyor. Satın alınan servisler belki doğal uygulama olarak Android veya Apple iOS uygulama mağazalarında yer almaya devam edecektir, ancak onlardan elde edilecek deneyim mobil web uygulama girişimine yönelik çalışmalarda da kullanılacaktır

Facebook’un mobil ortamda daha güçlü hâle gelmeye yönelik satın alma çalışmaları devam edebilir. Üstelik halka arz ile elde edilmiş 16 milyar dolarlık para da satın almalar için yeterli ekonomik gücün bulunduğuna bir işaret sayılabilir.