Google Play uygulama mağazasından yapılan indirme sayısı 15 milyarı geçti

Google’ın mobil işletim sistemi platformu Android’e özel uygulama mağazasını bu yılın başlarına kadar Android Market olarak andık. Google’ın yapmış olduğu yeniden markalandırma çalışmasının ardından Google Play Store adıyla yola devam eden mobil uygulama mağazası art arda yeni dönüm noktalarına ulaşmayı başarıyor.

 

Geçtiğimiz aralık ayında toplam 10 milyar indirme rakamına ulaştığı söylenen Android uygulama mağazası kısa bir süre önce de 15 milyarı devirmiş. Ancak her ne hikmetse, bunu öğrenmek şimdiye kısmet oluyor.Geçen pazar günü Britanya’da yayınlanan bir gazete yazısında Google Play Store’un 15 milyar indirme rakamına ulaştığından bahsedilmiş. Bunun hemen ardından Google, TechCrunch sitesine bir açıklama yaptı ve aslında 15 milyar rakamının haftalar önce geçildiğini kaydetmiş.

 

Google’ın Oracle ile sürmekte olan davasının duruşmaları sırasında ortaya çıkarılan rakamlara göre, Mountain View merkezli şirket bu yıl çevrimiçi uygulama mağazasından yaklaşık 36 milyon dolar kazanmayı planlıyor. Aynı davadan yansıyan rakamlara göre şirket 2010 yılında Android’den 113 milyon dolar zarar, 2011’de 64 milyon dolar kâr ve bu yıl da 248 milyon dolar kâr elde etmeyi öngörmüş. Gelecek yıl ise planlanan kâr 548 milyon dolar.

 

Google Play Store’un bu performansını Apple’ın iOS uygulama mağazası App Store ile karşılaştıracak olursak, Apple’ın mağazası geçen temmuz ayında 15 milyar indirme sayısını geride bırakmıştı. Geçen mart ayındaysa 25 milyon rakamı geçildi, hatta 25 milyarıncı uygulamayı indiren şanslı kişiye 10 bin dolar değerinde bir Apple Store Hediye Kartı armağan edildi. Google Play Store ile Apple App Store arasındaki makas gitgide daralmakta. Google’ın mağazasında 500 bin, Apple’ınkindeyse yaklaşık 600 bin uygulama bulunuyor. Google Play Store’dan şu anda ayda ortalama 1 milyar indirme yapıılmakta, App Store’da ise bu sayı şu anda 1.25 milyar dolar seviyelerinde.

 

Uygulama mağazalarının büyüklüğü açısından her ikisi arasında pek bir fark yok gibi görünse de, iş para kazanmaya gelince Google’ın uygulama mağazası Apple’ınkinden çok geride kalıyor. Apple cihazlarını tercih eden kitlenin para ödemeye daha hazır kitle olduğu, buna karşılık Android cihaz sahiplerinin ise ücretsiz uygulamaları daha çok tercih ettiği düşünülüyor. Tabii bu durum da yazılım geliştiricilerinin gelirlerine yansıyor. Bir araştırmaya göre Ocak 2012 itibariyle Apple yazılım geliştiricilerine toplam 4 milyar dolar ödemişken Google ise sadece 320 milyon dolar ödeyebilmiş.