Visa’ya göre mobil ödeme sistemleri 2012’de gelişmiş pazarlarda yaygınlaşacak

ABD Louisana eyaletinin New Orleans şehrinde düzenlenen CTIA Wireless 2012 etkinliğinde bir oturumda sahne alan Visa Başkanı John Partridge, mobil ödeme sistemlerinin, gelişmekte olan ülkelerde sunulan pilot sistemlerin başarıya ulaştığının görülmesinin ardından, gelişmiş pazarlarda genel kullanıcı kitlesiyle buluşmasının zamanının geldiğine işaret etti.

 

Mobil paranın gelişmiş dünyada ne zaman gerçeğe dönüşeceği şeklinde bir soru sordu ve cevabını da kendisi verdi. 2012’nin ABD, Kanada, Singapur, Malezya ve Avrupa gibi gelişmiş bölgelerde hayatın içine gireceği yıl olduğu konusunda büyük vaatler sunduğunu kaydetti.

 

Partridge, NFC gibi teknolojilerin uyuma ön ayak olma konusunda önemli yer tuttuğuna da değindi. “Bazı yanlış başlangıçların ardından NFC teknolojisi cep telefonlarını ödeme cihazlarına çevirme konusunda küresel teknoloji standardı hâline gelmeyi başardı ve müşterilere akıllı telefonlarını bir ödeme terminali üzerinde tutarak satın alma yapmalarına olanak sağladı. NFC çipli ödeme kartları için kullanılan küresel ödeme standardıyla uyumlu ve düzenli bir çözüm. Bu önemli bir adım.” diye konuştu.

 

Güvenliğin yükselişin desteklenmesinde kritik bir unsur teşkil edeceğinin dile getirilmesi çok da şaşırtıcı sayılmaz. Partridge bir adım atılacaksa ve mobil ödeme sistemlerinin günlük hayatın bir parçası olacağı bir gelecek yaratılacaksa, bunun için güvenlik konusunda temel gereksinimlerin karşılanması gerektiğine dikkat çekti. “Kartınızı veya gelecekte telefonunuzu cebinizden çıkarırken gerçekleşcek işlemin güvenli olmasını ve banka hesabınızın sahtekarlıklardan korunmasını beklersiniz. Samimi olmak gerekirse, daha azını beklememelisiniz.” diye sözlerine ekleme yaptı Partridge.

 

Visa’nın tepe yöneticisi, daha önce servislerden yararlanmayan kişileri buluşturacak şekilde bankacılık hizmetlerini genişletmekte başarıya ulaşan gelişmekte olan bölgelerdeki mobil para servislerinin gösterdiği olumlu performansa da dikkat çekti. Bugün 100’den fazla mobil para servisinin gelişmekte olan pazarlarda faaliyet gösterdiğie dikkat çeken Partridge, bunun mükemmel bir başarı olduğunun altını çizdi. Mobil para teknolojilerinin birçok insana bu kadar hızlı bir şekilde ulaşmasına katkıda bulunan mobil operatörlere de övgüler yağdırdı. Partridge “Gelişmekte olan ekonomilerdeki bu fırsat sadece bir iş fırsatı değil. İnsanların hayatını değiştiren bir fırsat.” diyerek sözlerine ekleme yaptı.