Mobil operatörlerin şebekelerindeki akıllı telefon penetrasyonu giderek yükseliyor

 

Gelişmiş ülkelerde akıllı telefon satışları yüksek hacimlere ulaşıyor. Mobile Business Briefing‘in analizine göre bazı mobil operatörlerin şebekelerindeki akıllı telefon sayısının oranı yüzde 50’yi geçmiş durumda. Ne var ki, akıllı telefonların fiyatının yüksekliği gelişmekte olan bölgelerdeki akıllı telefon adaptasyonunu yavaşlatıyor. Bununla birlikte bazı Avrupalı mobil operatörlerin destekleri kesimesi, ABD’deki bazı operatörlerin de yükseltme ücreti getirmesi gelişmekte olan pazarlarda da akıllı telefon hacminin artışına engel oluşturabilir.

 

Vodafone akıllı telefon satışlarının her bir çeyrekte istikrarlı şekilde arttığına dikkat çekiyor. Mobil operatörün Avrupalı müşteri kitlesindeki akıllı telefon penetrasyonu yüzde 24’e ulaşmış durumda, bir yıl önce bu oran yüzde 16.7’ydi. Bu artış sonuç olarak mobil internet kullanımını, dolayısıyla gelirleri de artırıyor.

 

Vodafone, 2011 ikinci çeyrek sonuçlarını açıklarken normal cep telefonundan akıllı telefona terfi eden müşteriler sayesinde ve veri tüketimi artacağından dolayı ortalama ARPU’nun 2 ile 10 avro arasında yükselebileceği tahmininde bulunmuştu. Sonrasında grubun mobil internet gelirleri 2011’in dördüncü çeyreğinde yıldan yıla yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi.

 

Vodafone’un Avrupa operasyonu içinde, Vodafone’un Büyük Britanya kolu yüzde 39’luk akıllı telefon penetrasyonuyla başı çekiyor. Vodafone UK böylelikle 2011 sonu itibariyle yüzde 38’lik paya sahip olan O2’nin önüne yerleşiyor. O2 şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonu 2010’un sonunda yüzde 29 olarak kaydedilmişti. 2011’in son çeyreğinde mobil operatörün sözleşmeli satışlarının yüzde 95’inden fazlasını da akıllı telefonlar oluşturmuş. Görünen o ki, penetrasyon 2012’de daha da artacak.

 

Ne var ki, O2’nin akıllı telefon penetrasyonunda Büyük Britanya’nın dördüncü büyük operatörü olan 3’yi yenmesi biraz zor görünüyor. Kasım 2011’de açıklanan rakamlara göre 3’nin müşteri kitlesinin yüzde 60’lık kısmını akıllı telefon kullanıcıları oluşturuyor. Üstelik bu oran bir yıl öncesinde yüzde 30’muş, anlayacağınız ortada önemli bir yükseliş söz konusu. Buna ek olarak mobil operatör normal cep telefonu kullanan abonelerinin akıllı telefona terfi etmesiyle birlikte bu oranın 2012’nin sonunda yüzde 90’a çıkmasını öngörüyor. Görünen o ki, 3 bir akıllı telefon operatörü olarak nam salmış, ancak bu mobil operatörün ülkedeki toplam hat sayısının sadece yüzde 11’lik kısmını elinde bulundurduğunu belirtelim.

 

Vodafone’un Almanya kolu Büyük Britanya’dakiyle aynı akıllı telefon abone sayısına sahip, ancak mobil operatör 37.6 milyonluk toplam abone sayısıyla 19.3 milyonluk toplam aboneye sahip olan Vodafone Büyük Britanya’ya göre önde yer alıyor. Sonuç olarak 2011’in dördüncü çeyreğinde şebeke genelindeki akıllı telefon penetrasyonu yüzde 20 olarak kaydedilmiş. Bu oran çeyrek bazında yüzde 2 oranında artış göstermiş, çünkü mobil operatörün bu dönem boyunca kontratlı olarak sattığı cihazların yüzde 85’lik kısmını akıllı telefonlar oluşturmuş. Almanya’da da Vodafone’un rakibi olan O2’nin 2011’in sonunda açıkladığı tabloya göre 2010’un üçüncü çeyreğinden o zamana kadar satılan toplam cihazların yüzde 90’lık kısmını akıllı telefonlar oluşturmuş. Şirketin CEO’su Rene Schuster de o zamanlar akıllı telefonların normal cep telefonlarının yerini 2-3 yıl içinde alacağı tahmininde bulunmuş.

 

Apple’ın iPhone 4S’i piyasaya sürdüğü 2011’in son çeyreğinde ABD’deki büyük mobil operatörler de akıllı telefon satışlarında büyük artış görmüş. Bu ülkedeki birkaç operatör genel akıllı telefon penetrasyonunu paylaşıyor, ancak akıllı telefon kullanıcılarının sözleşmeli abonelere oranına bakacak olursak, AT&T’nin 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 59’luk bir oran yakaladığını ve bir önceki yıl kaydedilen yüzde 46’lık oranın üstüne çıktığını görüyoruz. Mobil operatör kullanıcılarını akıllı telefonlara teşvik etmekte de lider görünüyor. Sprint ise 2012’nin ilk çeyreğinde daha yüksek bir akıllı telefon sözleşme penetrasyonu elde etmiş, Verizon Wireless’in sözleşmeli akıllı telefon penetrasyonu 2010’da kaydedilen yüzde 28’den 2011’in son çeyreği itibariyle yüzde 44’e çıkmış.

 

Gelişmekte olan ülkelere bakacak olursak… Turkcell’in 2012 ilk çeyrek finansal tablosunda yer alan sonuçlara göre 2012 mali yılı sonunda akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 20’ye ulaşması bekleniyor. Akıllı telefon kullanıcılarından elde edilen veri ARPU’sunun akıllı telefon kullanmayanlardan elde edilene göre beş kat daha yüksek olduğunu gözlemleyen mobil operatör için bu tahmin önemli. Rusya’da faaliyet gösteren MTS’in 2011’in üçüncü çeyrek istatistiklerine göre şebekedeki telefonların yüzde 12.4’ünü akıllı telefonlar oluşturuyor. Brezilya’da faaliyet gösteren TIM’in akıllı telefon penetrasyonuysa 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 31.1 olarak kaydedilmiş, halbuki bir yıl önce bu değer yüzde 12.6’ymış. Güney Afrikalı mobil operatör Vodacom ise 2011 sonunda şebekesinde 4.8 milyon aktif abonesinin olduğunu açıklamış, bu toplam hat sayısının yüzde 18’ine denk geliyor. Güney Afrika’da durum bu olsa da, Afrika’nın diğer yerleri için durum parlak değil. Fransız Orange’ın araştırmasına göre Afrika’da her 32 telefondan biri akıllı telefon.